Kopuły geodezyjne wg. B. Fullera

Kopuła geodezyjna – geodome V2

wg. projektu Buckminstera Fullera z przeznaczeniem na szklarnię, oranżerię, foliak. Drewno na kopułę zostało zaimpregnowane zieloną farbą ftalową co zabezpieczy je przed wilgocią, pojedyncze trójkąty obite są folią ogrodniczą, trójkąty złączone są ze sobą na wkręty. Kopuła posiada jedno otwierane do góry okienko w jednym z trójkatów oraz drzwi w kształcie litery A.

Jest to wersja demonstracyjna produktu, który można u nas zamówić – czas realizacji 3 tygodnie.

Wymiary –

wysokość: 250 cm
promień: 250 cm
średnica: 500 cm
pow. podstawy: 18.37 m²
pow. pokrycia: 36,46 m²
grubość konstrukcji: 2 x 2,5cm x 5cm
drewno: sosna / świerk

cena: 3 500 zł netto – zobacz więcej fotek na stronie produktu

– z zaimpregnowaniem, obiciem folią
– odbiór osobisty
– w przypadku dalszej odległości wysyłkę czy montaż wyceniamy inydwidualnie

* * * * *

II – Kopuła geodezyjna – geodome V2 light

łatwo rozkładalna, lekka drewniana konstrukcja kopuły do ogrodu do zastosowania pod rośliny wijące (jak bluszcz czy winorośl) tworzące naturalną altankę, lub na event – można podwiesić światła czy namiot.

Wymiary –

wysokość: 250 cm
promień: 250 cm
średnica: 500 cm
pow. podstawy: 18.37 m²

cena: 1100 zł netto – zobacz więcej fotek na stronie produktu

– szkielet do łatwego, samodzielnego montażu i plastikowe łączenia
– odbiór osobisty
– wysyłkę i montaż wyceniamy inydwidualnie

* * * * *

III – Kopuła geodezyjna – V2 podniesiona

z przeznaczeniem na altankę. Trójkąty są wykonane z grubych desek i skręcone śrubami, przez co konstrukcja jest bardzo solidna co pozwala na zawieszenie w środku np. hamaku. Dach i boki zostały pokryte białą i czarną plandeką oraz folią ogrodniczą.

Wymiary –

wysokość: 305 cm
promień: 200 cm
średnica: 400 cm
pow. podstawy: 9 m2

cena: 3750 zł netto – zobacz więcej fotek na stronie produktu

– z impregnacją i obiciem plandeką (inne obicia i meble w środku opcjonalnie)
– odbiór osobisty
– wysyłkę i montaż wyceniamy inydwidualnie

* * * * *

IV – Kopuła geodezyjna – geodome V3

z przeznaczeniem na szklarnię, altankę lub eventy. Drewno zostało zakonserwowane ręcznym opalaniem (co świetnie uwidacznia słoje na drewnie) oraz pomalowane lakierem bezbarwym z lazurą. Trójkąty są skręcone ze sobą śrubami. Dodaliśmy też grube wzmocnienia do konstrukcji trójkątów co bardzo wpłynęło na solidność całej konstrukcji.

Wymiary –

wysokość: 250 cm
promień: 300 cm
średnica: 600 cm
pow. podstawy: 26,6 m2

cena: 3 250 zł netto – zobacz więcej fotek na stronie produktu

– odbiór osobisty
– wysyłkę i montaż wyceniamy inydwidualnie

* * * * *

Buckminster Fuller i kopuły geodezyjne

Pierwszą kopułę geodezyjną wybudowano w 1923 roku według projektu niemieckiego inżyniera Walthera Bauersfelda z przeznaczeniem na planetarium w Jenie.

Pod koniec lat 40. XX wieku idee te zostały rozwinięte i spopularyzowane przez amerykańskiego konstruktora, architekta, kartografa i filozofa, wybitnego przedstawiciela kierunku hi-tech Richarda Buckminstera “Bucky’ego” Fullera (1895-1983). On też po raz pierwszy użył nazwy „kopuła geodezyjna”.

Półsferyczne szkielety jego budynków zaskakiwały wytrzymałością, stabilnością, łatwością wybudowania i niskimi kosztami produkcji (pozwalały osiągnąć dobre przybliżenie kulistego kształtu przy wykorzystaniu minimalnej ilości materiału). Było to możliwe dzięki przybliżeniu powierzchni kuli za pomocą ażurowych pięciokątów i sześciokątów podzielonych na trójkąty. W tym tkwiła tajemnica sukcesu, czyli uzyskania bardzo dużej wytrzymałości w stosunku do masy konstrukcji. Trójkąt jest bowiem jedynym sztywnym wielokątem. Zastosowany jako element konstrukcyjny, pozwolił otrzymać wytrzymałe, lekkie i efektywnie zaprojektowane zadaszenia samonośne, tzn. bez kolumn, poprzecznych ścian i innych podpór wewnątrz. Takie konstrukcje stały się kanonem współczesnej architektury.

Konstrukcje Richarda Buckminstera Fullera stanowiły też inspirację dla powszechnie używanego dziś modelu piłki nożnej złożonego z pięcio- i sześciokątnych łat (model ten wyprodukowany po raz pierwszy w roku 1950 przez Adidasa nazywa się często buckminsterowskim).

źródło


Tagged , , , , , , ,